Skromná výzva na pomoc rodinám samoživitelek: uvařme si aspoň jedno skromné jídlo

Milí přátelé, situace kolem jídla v rodinách samoživitelů je obecně zoufalá a v téhle době se ještě zhoršila. Všichni víme, že jídlo neslouží jen k zasycení, ale dělá z místa, kam chodíme přespat domov, učí nás dovednostem, trpělivosti, pospolitosti. Vyživuje, uzdravuje. Tohle všechno rozpočty postižených rodin nedovolují. Tam, kde vyhasíná plotna kvůli nedostatku peněz, je potřeba pomoci.

Když jsem probírala s Klubem svobodných matek, co by pro ně naše gastrokomunita mohla udělat, dozvěděla jsem se, že:

  • Pomoc potravinových bank čerpají, ale nedostanou se tu k čerstvým potravinám jako je zelenina a ovoce.

  • Přivítaly by kuchařku tipů a receptů, z které by mohly čerpat inspiraci pro vaření v této těžké životní situaci

  • Pomoc restaurací (přebytky jídla) by přijaly moc rády, ale nejsou s žádnou v kontaktu

Co můžeme dělat

Na podporu ze strany restaurací asi můžeme teď zapomenout, ale pomoci rodinám samoživitelů vařit – to bychom mohli. Napadlo mě proto vytvořit instagramovou „kuchařku“, do které všichni přidáme recept na levné, ale přitom dobré a pokud možno i výživné jídlo. Uvaříme, vyfotíme s hashtagem #skromnejidlo a umístíme na své profily. Zároveň se budou všechny soustřeďovat na účtu @skromnejidlo, kde z nich můžou samoživitelky čerpat.

Myslíte, že by to šlo?

Pokud se přidáte:

nezapomeňte, že rozpočty těchto rodin jsou opravdu miniaturní. Jak mi řekla Veronika Kyptová, projektová manažerka Klubu: Průměr je maximálně 50 korun pro rodinu na 1 hlavní jídlo. Bez ohledu na počet členů. Maminkám po uhrazeni bydlení zbývají 2-4 tisíce měsíčně na jídlo, drogerii, léky, oblečení... A to jsou ty, které mají příjem ze zaměstnání a brigád. Teď ale přibývá těch, které o svou práci přišly.“ Takže výzva a pořádná! Co myslíte, zvládneme to?

Věřím, že až skončí epidemie, můžeme vytvořit i zmíněné propojení samoživiteek s restauracemi. Zatím neexistuje, protože prostě není snadné někde zaklepat a poprosit o jídlo. Dokážu se vcítit do toho, kdo by to měl udělat, ale neudělá. Je snadné poprosit v restauraci o zbytky pro pejska, ale ne pro děti.

Pokud se vám do Skromné výzvy nechce, nevadí. Můžete pomoci i jinak: koupí příspěvku na potraviny nebo obědů ve škole na e-shopu www.klubsvobodnychmatek.cz. Věřím, že české „gastro“, potažmo ostatní lidé, k nimž se naše výzva dostane, v tom svobodné matky nenechá. Předem vám děkuju za pomoc.

Kdybyste měli vlastní nápad, jak pomoci projekt Skromné výzvy dál rozvíjet, pište. Každá podaná ruka se počítá.

 

Děkuji za vaší pozornost, kterou jste věnovali této výzvě.

Hana Michopulu, hello@michopulu.cz

 

Vyfocené recepty označte #skromnejidlo

Instagramový profil: @skromne.jidlo

Poukázky na potraviny kupujte na www.klubsvobodnychmatek.cz.