Podcast

Každý díl je výletem do minulosti jídla. Jak jsme dříve jedli? Co bychom se měli naučit ze zapomenuté moudrosti předků? Jak to všechno zapracovat do naší současnosti a budoucnosti? Hosté podcastu jsou lidé, kteří ovládají nějakou důležitou kuchařskou dovednost, anebo mají znalost toho, jak to "bylo dřív". Pokud rádi jíte, vaříte nebo se třeba jen zajímáte o jídlo, v tomto podcastu uslyšíte spoustu prakticky využitelných rad, informací a inspirace. Chcete, aby vám jídlo dávalo smysl? Poslouchejte podcast Potraviny!

 

Šéfkuchař na ucho: Martin Štangl vaří zvěřinu - nejdostupnější etické maso

Sep 24, 2020

Cena zvěřiny letos rekordně klesla. Svého lokálního dodavatele navíc najdete snadno díky aktivitě Lesů ČR, která se jmenuje www.zlesanastul.cz. A to jsou další dobré důvody osvojit si přípravu masa zvířat z volné přírody. Taky proto, že: dobře žijí, krmí se tím nejlepším, nezažijí stres jatek a nepředstavují pro planetu zátěž v podobě masové produkce krmiva. Kdy jindy to zkusit než právě teď? S Martinem Štanglem z Esky ve sluchátkách si můžete rozšířit svoje kuchařské dovednosti a možnosti.


Jak neplýtvat jídlem? Naučí nás kuchařka Zachraň jídlo v kuchyni.

Sep 3, 2020

Kuchařka Zachraň jídlo v kuchyni je pro mě knižní (kuchařkovou) senzací roku 2020. Učí nás nejen neplýtvat a vařit objevně a efektivně, ale posunuje naše vnímání toho, co je ještě dobrá surovina na vaření a co už patří do koše (posunuje jej směrem z koše do kuchyně?).  Zuzka Štěpničková a Bára Kebová, které knihu napsaly, jsou hostem tohoto dílu podcastu Potraviny.  Poví vám, jak získaly předmluvu od kuchařské celebrity Massima Bottury, jak vznikal recept na knedlíkový gratin a jak pomáhají měnit svět s organizací Zachraň jídlo. Přidají svoje nejoblíbenější “zachraňovací” recepty a to by v tom byl čert, aby se nepovedlo odlehčit vašemu koši a peněžence!


Honza Čulík o tom, jak vybudovat gastrokomunitu

Jun 17, 2020

S Honzou Čulíkem z táborského Thiru o tom, jak vybudovat gastrokomunitu. Jak fungují v jídle komunity, které si pomáhají? Jedna z nejstarších dovedností člověka: družit se a podporovat se vrací do středu zájmu. Bez vzájemného propojení se totiž neposune dál nejen naše město, krajina, ulice, pracovní obor, sportovní družstvo, ale hlavně: ani my sami. Jak spojovat - to ví Honza Čulík, který v jižních Čechách vdechl život komunitě lokálních farmářů, sdružení Jíme jih a už vymýšlí, kam Táborsko, potažmo jižní Čechy posunout dál. Poslechněte si tento díl - Honzův pohled na svět vám může vnuknout nejeden nápad, jak vylepšit třeba právě váš soukromý vesmír. Odpoví taky na otázky: musím být nutně společenský člověk, abych mohla spolu s ostatními měnit svět?, je leader komunity zároveň ten, kdo jí organizuje?, jak vypadá úspěšná spolupráce?, a další.


Se City Shamanem Daliborem Chytilem o rostlinných doplňcích

May 28, 2020

Dalibor Chytil je fytoterapeut neboli bylinkář a říká si City Shaman. Do Potravin jsem ho pozvala, protože nabídka rostlinných doplňků stravy je v poslední době obrovská a my tak nevíme, co dřív zkusit: čínský kordyceps, peruánskou macu, ayurvédskou ashwagandhu nebo spíš sibiřskou čagu? Díky těmto bylinkám a houbám máme nové možnosti rozšířit biologickou kapacitu našeho organismu. Víme ale, která rostlina je správná zrovna pro nás? Dalibor je vzděláním chemik, takže čekejte férové info, žádné čáry máry.


Na farmářském trhu s Lucií Kohoutovou

May 16, 2020

S1 E13 Na farmářském trhu s Lucií Kohoutovou V tomto díle podcastu pořádně propereme farmářské trhy. V čem by se mohly dál rozvíjet a proč? Jaké trendy a inspirace si můžeme osvojit z trhů v zahraničí?  Mluvila jsem o tom s Lucií Kohoutovou, milovnicí jídla, naturálního vína a architerktury (zvlášť té brutalistické). Lucie organizuje akci zvanou Food Camp, věnovanou fascinujímu propojení měst s gastronomií. Poslechněte si tento díl podcastu, zvlášť jste-li zákazníky trhů. Zjistíte, kolik vrstev významu farmářský trh má a budete vědět, co můžeme chtít po jejich organizátorech nebo městské samosprávě. Protože trh, to je magické místo, které spojuje.


Chytré vaření v karanténě

Apr 1, 2020

Tři osobnosti gastrosvěta sdílí svůj recept na jídlo v čase nouzových opatření: úsporný, chytrý, z trvanlivých potravin (ano, teď mají výjimku). Recept co zasytí, ale nezaplácne (s pohybem to teď není nic moc).  Darina Sieglová z Apetitu, Klára Donathová z Dojedeno.cz  a Lukáš Hejlík za Gastromapu řekli Potravinám nejen to, ale přidali i svoje tipy, jak si vzít z krize to lepší, co nabízí. Poslechněte si, jak dělají fazole na víně, rizoto z červené řepy, svíčkovou bez svíčkové a lahůdkové brambory s tvarohem.          

Tipy od Darinky na vaření s Instagramem

vaření v reálném čase se sledujícími dělá @jirkahilgart cukrář z Le Bernardinu je @thomasjraquel šéfkuchař z Dubaje je @gregoire.ossiano z restaurace @ossianodubai londýnská pekárna, kam "musí" každý pro koblihy je @breadaheadbakery


Šéfkuchař Tom Reisinger: Naučte se sbírat volně rostoucí byliny a vařit s nimi.

Mar 18, 2020

Naše příroda je plná rostlin, které se dají snadno přidávat třeba i do jídel, které už doma připravujete. Tomáš vás provede základními druhy, vy si je můžete sami najít a trhat. Byla by škoda znát jen medvědí česnek! Je to čerstvé, je to sezónní, je to lokální, rozmanité a zadarmo.

★ Byliny k jídlu zjara: ptačinec žabinec, kokoška pastuší tobolka, česnek podivný, česnek medvědí, popenec, rozrazil, bršlice husí noha. ★ Sbíráme pro výraznější aroma: mateřídouška, mařinka vonná, šťavel, štovík. ★

★ Tradiční české byliny: puškvorec (do perníku), lebeda (jako špenát), orobinec (placky), lipnice. ★ Řecké vlito na slaný koláč pita se česky jmenuje amarant neboli laskavec. ★ Tomášův oblíbený vídeňský podnik www.bruder.xyz. ★


4 NEJ (jídla) Zuzky Klingrové

Mar 5, 2020

Zuzka Klingrová je (mojí) učitelkou jógy a autorkou úspěšné knihy Jóga po celý rok. Mluvily jsme o jídle, protože o něm je knížka z velké části. Zuzka je také prvním hostem nové série Potravin, a tím jsou 4 NEJ jídla. Nejlepší jídlo z dětství, nejčastější jídlo, které jíš, nejlepší jídlo, které jsi kdy jedla a poslední jídlo tvého života, kdyby jsi si ho mohla přát. Tyhle čtyři totiž prozradí o člověku často víc než cokoliv jiného. Inspirativní poslech!


Poklad v muzeu: co odkryla velká národní sbírka starých receptářů a kuchařek?

Feb 27, 2020

Před dvěma lety vyhlásilo Národní zemědělské muzeum velkou národní sbírku. Cílem bylo najít zapomenutá česká jídla a zmapovat lépe historii naší kuchyně. Byl nejvyšší čas to udělat - dřív než se starší generací odejdou i poslední důkazy. Muzeum zaplavili lidé svými dary. Chcete vědět, co kurátoři objevili? Já byla hodně zvědavá, a proto jsem se vydala na sbírku podívat. Čekala mě spousta lidských příběhů, německé kuchařky psané švabachem (i to je součást naší minulosti), raná vydání Magdaleny Dobromily, úplně nové zprávy o tehdy progresivní práci autorky kuchařek Marie Úlehlové Tilschové nebo recept na nápoj proti choleře z koncentračního tábora v Terezíně. To nejzajímavější se dozvíte z rozhovoru s Jitkou Sobotkovou, kurátorkou podsbírky Gastronomie. 


Houbařit se dá i v zimě. Lekce zimního houbaření s mykologem Petrem Součkem.

Jan 31, 2020

Houbařit v zimě je snadnější, než by se mohlo zdát. Mykolog Petr Souček vám prozradí praktické tipy jak se to naučit. I v mrazech totiž “rostou" a vy si tak můžete odnést z lesa houby do polévky nebo dokonce na smaženici! Prostě skoro jako v létě. Zjistíte, proč je atlas tak trochu “na houby”, že houbaření může být docela společenská aktivita nebo třeba jaká aplikace vám pomůže nezabloudit. Samozřejmě, že nabídka lesa se  v zimě a v létě liší. Kdo ale ví co hledá a kde, ten najde. A to se v Potravinách dozvíte. Tento díl je tak nabitý informacemi, že jsem všechno důležité shrnula do poznámek, abyste se k nim mohli v budoucnu kdykoliv vrátit a nemuseli hledat v záznamu. Najdete je na konci tohoto textu.  Hned po dotočení podcastu jsme vyrazili do lesa a nasbírali několik druhů hub. Uvařila jsem z nich houbové rizoto s jedlými kaštany a polévku. Bylo to perfektní a srovnatelné s letními kousky! Přeju vám hodně zábavy při osvojování nové dovednosti - radost v kuchyni je jen jedna z mnoha věcí, kterou vám to přinese.

 Jedlé zimní houby: -podzim/zima: šťavnatka pomrazka, šťavnatka modřínová, čirůvka dvoubarvá a čirůvka fialová, -zima: penízovka sametonohá, hlíva ústřičná, boltcovitka bezová – jidášovo ucho, pařezník pozdní, opeňka měnlivá, třepenitka maková  Jedovaté zimní houby: třepenitka svazčitá, čepičatka jehličnanová (zaměnitelná za opeňku měnlivou), hlinák červenající (zaměnitelný za choroš), strmělka přehrnutá 

 Modrý Mauricius houbařů – masečník kulovitý Houba, která se z jedlých přesunula mezi jedovaté: čechratka podvinutá   Aplikace na chození lesem bez bloudění: Sports Track  Červený seznam je na  https://portal.nature.cz/publik_syst/files/RL_hub.pdf

  Petr Souček na sociálních sítích: na Twitteru: @PSzKolovratm, na FB: @soucek.petr  Petrovy nejbližší přednášky v roce 2020:, 30.1. od 18:00 v Bělči (okres Kladno) v zasedací místnosti obecního úřadu, 10.3. od 18:00 v Praze, v budově Střední školy obchodní, Belgická 29, Praha 2, 16.3. od 17:00 v Říčanech (okres Praha-východ) v KOLOBĚHU, Masarykovo nám. 13/12. Další přednášky, výstavy, procházky a víkendy najdete na myko.cz


Fermentace pro začátečníky i pokročilé - 2.díl s Vláďou Sojkou z Fermentarum.cz

Jan 15, 2020

Fermentace je v současnosti tak důležité téma, že se mu věnujeme v Potravinách už podruhé. Tentokrát s Vláďou Sojkou, který je spoluautorem blogu Zkvašeno a provozuje stránky a e-shop Fermentarum.cz. O tom, jak přistupoval ke vzdělávání, aby se mohl stát fermentačním specialistou říká: "Nestačí si jen myslet, musíte vědět”. I v tomto díle svrhneme pár fermentačních mýtu, protože světla není nikdy dost. Zabrousíme samozřejmě i do praxe.  Dozvíte se hodně o kombuče a miso pastě. Zjistíte, kde a jak nakoupit fermentační kultury a naučíte se připravovat slanou fermentovanou kaši se slaninou a vajíčkem. Dělám jí podle Vládi také a je to vážně snídaně šampiónů a velká dobrota. Tak inspirující poslech!


Fermentace pro začátečníky i pokročilé - 1. díl se Zuzkou Ouhrabkovou z blogu Zkvašeno

Jan 3, 2020

Kvašené jídlo se vrací. Tisíce let stará metoda konzervace získává novou popularitu také díky objevu mikrobiomu. Lékaři a vědci teprve zkoumají, co všechno tenhle “nový” orgán v těle dělá a potřebuje. Takže se to úplně neví. Už teď se ale ví, že fermentace hraje a bude hrát pro naše tělo důležitou roli. Jak velkou, o tom se právě bádá.  Jako každý nový výživový trend, i tento na sebe brzy nachytá nežádoucí dezinformace a omyly. Poslouchejte, ať se v nich vyznáte a nenecháte si slíbit, co není pravda. Vzrušující říší fermentace a tím, co se “zatím ví" nás provede Zuzka Ouhrabková z blogu Zkvašeno.


S úspěšným jihotyrolským sýrařem Milanem Sovou o tom, jak se dopracovat k řemeslným sýrům i v Čechách.

Dec 20, 2019

Milan Sova žije v krásném koutě světa, kam se my ostatní vydáváme maximálně lyžovat nebo lézt po skalách: v jižním Tyrolsku. Pracuje tam na almu jako sýrař. Dnes je úspěšný a vyhrává se svými produkty sýrařské olympiády. Svému řemeslu rozumí jako málokdo. V podcastu Potraviny vypráví o tom, jak se dostal ke své práci, co se musel nejprve naučit, než směl začít vyrábět sýr na horách a proč dříve před olympiádami u krav i spával a dnes už to nedělá.  Mluvili jsme také o tom, proč je u nás tak málo rozvinutá výroba artisan (řemeslného) sýra, proč je dostupný jen průmyslový sýr v supermarketech a jak by se mohla situace zlepšit.


"Jestli se může tahle země ve víně světově prosadit, tak jedině naturálním vínem", řekl mi Marko Jelič. Pojďme ho tedy ochutnat: vždyť takhle se vyrábělo a pilo odjakživa.

Dec 1, 2019

Manipulování vína aditivy a chemií je staré teprve nějakých 100 let. Naturální víno je naopak vyrobené bez příkras, bez chemické výpomoci a proto také chutná “samo po sobě”. Na jeho chuť, i když je přirozená, už ale nejsme zvyklí. Marko vám vysvětlí, jak se do chuti naturálního vína dostat, kde se dá koupit nebo jen ochutnat a proč se odnaučil dělat z propagace dobrého pití svaté tažení.


Napravte si vztahy s vánočním kaprem. S Pavlem Šichem z farmy Bláto o tom, jak musí ryba žít, aby chutnala výborně.

Nov 16, 2019

Většina z nás uvěřila tomu, že jim kapr nechutná. Ale to, co cítíme na chuti, je chyba špatného chovu, ne ryb. Kapr s minimem tuku, tenkou kůží a temně růžovým pevným masem - tak vypadá maso od Pavla Šicha z rybníku v Žíšově. Chutná strašně dobře, a to protože obsádka rybníka je poloviční než v konvenčním chovu. Ryby se tak mohou hýbat za svou přirozenou potravou – planktonem. Mají dobrý život a pak mají dobré maso. Poslechněte si tento podcast, abyste věděli, po jakých kaprech se letos před vánoci poohlédnout.


Víte jistě, co je česká kuchyně? Řekne vám to docent Martin Franc, historik stravování a každodennosti.

Nov 1, 2019

Odstraníme spolu mýtus babiččiny kuchyně. Zjistíme, že to co dělá jídlo českým je spíš naše schopnost vyjít s málem, než jeden konkrétní pokrm. Dozvíme se, že železná opona nebyla v jídle až tak železná a jaké trendy propouštěla. A snad i pochopíme, kým v kuchyni my Češi jsme a kam jdeme. Nebo se alespoň pokusíme.


Chcete se naučit sušit doma šunku tak dobře jako v Itálii nebo Španělsku? Vojta Kalášek vám poví, jak na to.

Oct 11, 2019

Obecně panuje názor, že delikátní sušená maso jako vepřové kýty, kachní prsa nebo slaninu umí sušit jen machři ve Středozemí, a to díky speciálnímu tamnímu vzduchu mezi mořem a horami. Jenže Vojte Kalášek to dokáže stejně skvěle tady u nás v české kotlině. Přitom je naprostý samouk a v učení mu pomáhaly jen kuchařky a Instagram. Ve třetím díle podcastu Potraviny jsme mluvili o tom, jak vlastně dokázal vystoupat ke kvalitě srovnatelné se Středozemím, jak se mu vášeň stala prací, kde je v Čechách největší komunita “sušičů” a jak si snadno poradit se sušením masa v domácích podmínkách. Nejspíš tím vším právě nastartoval novou éru v české kuchyni a tato starověká metoda šetrného zpracování masa se prosadí i u nás. Tak buďte u toho s námi!


Jak snížit spotřebu masa? S kreativní šéfkuchařkou Janou Bilíkovou o tom, jak dostat jídelníček do rovnováhy v příjmu živočišných a rostlinných produktů

Sep 29, 2019

Od poloviny 20. století se náš příjem masa zdvojnásobil. Zredukovat jeho konzumaci a jíst víc zeleniny by přitom pomohlo jak nám, tak planetě. Jenže jak na to prakticky? Kreaktivní šéfkuchařka Jana Bilíková vám poradí, jak najít znovu ztracenou rovnováhu, kterou naši předci měli. Klíčové je podle Jany vyhnout se masu z nekvalitních a neetických chovů a nahradit jej rostlinnou stravou. Ochutnáme spolu rostlinný párek Beyond. Řekneme si, jak připravit lilek s miso pastou. A na příkladu mandlovníkových sadů v Kalifornii ukážeme, že pohnout světem se dá docela snadno. Jen stačí trochu myslet na to, co jíme a proč.


S šéfkuchařem ohňového cateringu Michalem Hromasem o všem, co o této nejstarší kuchařské technice potřebujete vědět.

Sep 1, 2019

Co si dáme dobrého? V 1. díle budeme péct zeleninu a maso na ohni. S šéfkuchařem ohňového cateringu Michalem Hromasem jsem mluvila o všem, co s touhle nejstarší kuchařskou technikou souvisí. Protože jedině minulost napoví, jak máme vařit a jíst v budoucnu.