Záhada estragonu

Je to záhada. Proč v české kuchyni tak málo používáme estragon? Takový poklad! Všechny bylinkové trendy jsme během minulých let absorbovali nebo se vrátili k těm původním staročeským, jen estragon zůstává mimo náš zájem, a to dokonce i v restauracích (až na čestné výjimky, pardon). Letošní záhony budou zase plné bazalky, máty a tymiánu, ale estragon jako by byl na seznamu vzácných rostlin. Což je škoda! A protože jsou za dveřmi „zmrzlí muži“, po kterých vyšleme sazeničky z tepla domovů a skleníků do venkovního života, volám: Naučme se letos zužitkovat jeho lehce lékořicovou chuť a vysaďme estragon na zahrádku! A tady je můj návod, jak mu prošlapat cestu do kuchyně.

Na jeho aromatu stojí celá francouzská kuchyně, takže se může zdát, že je to taková „šéfkuchařská“ surovina. Ale je to jen dojem a byla by škoda profíkům takový poklad přenechat, obzvlášť proto, že estragonu není nutné se přizpůsobovat. Nebudete totiž muset vařit žádné speciální „estragonové“ pokrmy, aby se spotřeboval, stačí jej prostě průběžně používat při vašem běžném vaření. Třeba upustit do jakéhokoli kuřecího, rybího nebo vajíčkového jídla. Zasunout dvě snítky pod kůži vaší nedělní kuřecí pečínky. Pokrájet pár lístků nadrobno do vajíčkového sendviče s majonézou. Přidat ho do kuřete na paprice. Do másla na rajčatový chlebíček. Nasekat snítku do skleničky – klidně kupované – majonézy a pochutnat si s ní na rybím filé. Nebo dejte odstát větvičku do lahve s vodou (v lednici) a pak z této ochucené vody druhý den vyrobte ovocnou limonádu – třeba malinovou. A tak dále... a celé léto!

Co se stane, když s estragonem začnete v kuchyni pracovat? Jídlo se lusknutím prstů posune o pár tříd výš. Ano, dalo by se říct, že do té „šéfkuchařské“ třídy. Můj osobní estragonový favorit je středně propečený steak se žloutkovou omáčkou Béarnaise (plnou estragonu) a křupavé hranolky.

A tak ještě jednou prosím – dejte estragonu letos šanci. Bylinka v našich končinách přezimuje a nedá se množit řízkováním. Čím déle budete estragon na zahrádce mít, tím silnější bude. A ještě rada na závěr: Dávkujte opatrně. Jeho aroma nemá dominovat, spíš nenápadně týmově hrát za celou chuťovou sestavu.

Tak hezké estragonové léto 2019 přeji!